Je to už pár měsíců, co jsem tady zavedla víceméně pravidelnou rubriku o nových knížkách mých dětí, a tak už bylo na čase napsat pokračování. 🙂 Dětská knihovna se nám od té doby slušně rozrostla, ale jak už jsem psala minule, chtěla bych tu dávat prostor hlavně novinkám.

Už od jara jsem pokukovala po krásné velké obrázkové knize Botanicum. Doma už máme nějakou dobu populární zvířecí verzi Animalium a tak jsem si říkala, že by bylo fajn mít obě knihy hezky pohromadě. Když jsem však zabrousila na stránky nakladatelství Albatros, které obě tyto překrásné knihy vydalo, narazila jsem ještě na další dvě knížky z edice „Račte vstoupit do muzea“. Tento rok přibylo ještě Dinosaurium a Příběh života s podtitulem Evoluce! Hned mě napadlo, že je nutně potřebujeme všechny, aby to bylo kompletní a v rovnováze. 🙂 A nejlépe hned. Tak jsem neváhala a využila svůj blog k nabídce spolupráce – knížek prostě není nikdy dost. Za pár dní k nám domů dorazil balíček plný radosti, a to nejen té dětské, ale také mojí. Přiznám se, že Botanicum bylo spíš pro mě. 🙂

 

BOTANICUM, Kathy Willis

Čím jsem starší, tím víc mě botanika zajímá a fascinuje. Rostliny jsou všude kolem nás a je v nich tolik krásy a inspirace! Kniha Botanicum je plná překrásných ilustrací Katie Scottové a je rozdělena do sedmi galerií, jako v opravdovém muzeu. A tak se můžete „procházet“ po voňavých stránkách knihy a čerpat informace o prvních rostlinách naší planety, zajímavosti o stromech nahlédnout do světa bylin anebo se třeba dozvědět něco o přizpůsobivých druzích. Asi nemusím ani říkat, že krom praktické naučné a zábavné stránky knížka také vykazuje vlastnosti parádní dekorace. Děti nejvíce zaujaly masožravé rostliny a moc rády si knížkou listují a vyjmenovávají květiny, které znají.

 

DINOSAURIUM, Lilly Murray

Sedmiletý Oliver si okamžitě zamiloval Dinosaurium a nejvíc ho baví samozřejmě realistické ilustrace Chrise Wormella, krkolomné názvy a údaje o rozměrech a váze dinosaurů. V knížce je ale spousta informací, které ocení spíše větší děti, které obdivují tyto prehistorické tvory a chtějí si prohloubit svůj zájem. Je také určena pro čtenáře od 8 let. Stejně jako u Botanica a Animalia je kniha rozdělena do galerií jako v muzeu, které se blíže zaměřují na určité skupiny těchto tvorů.

 

PŘÍBĚH ŽIVOTA: EVOLUCE, Fiona Munro & Ruth Symons

Tato kniha zase učarovala osmileté Vice. Je menší, než předchozí tři zmíněné knihy ze stejné edice, což je na jednu stranu celkem škoda, ale na druhou stranu se jí vejde do batohu a celkově se s ní lépe manipuluje, a to je zase praktické. Je to opravdu zajímavá knížka o životě na planetě Zemi od jeho počátků až k člověku. Zajímavé informace a opět parádní ilustrace (Katie Scott) nadchnou každého malého (a možná i velkého) biologa. Přemýšlím, že tuto knihu koupím a věnuji k nám do základní školy.

 

STRAŠIDÝLKO STRÁŠA, Alena Mornštajnová

Jestli něco Viktorku opravdu fascinuje, jsou to strašidla. A tak když jsem mezi novinkami nakladatelství Albatros objevila knížku Strašidýlko Stráša, přiobjednala jsem ji také. Příběhy strašidýlka, které se paradoxně všeho bojí, jsou super pro malé čtenáře, kteří se třeba občas také bojí. Tato knížka jim ukáže strašidla úplně v jiném světle. Poselstvím této knihy je přátelství, a to mi pro věkovou skupinu od 6 let přijde moc fajn. Ilustrovala šikovná Galina Miklínová.

 

Jaké nové dětské knížky zrovna frčí u vás?

♥♥♥

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.